Miniatyrporträtt 1800-tal

654774

MINIATYR, 1820-tal, gouache på elfenben, porträtt föreställande Jakob Ramsell Dahlsson (1792-1828) brukspatron och fideikommissarie på Färna bruk i Västmanland, signerad och daterad Arvid von Cederwald* 12:oct 1828, monterad i träram, ramens storlek ca 18x16,5 cm

* Arvid von Cederwald (1792-1840)

Konst, Äldre måleri, Diverse

Monter 29

Miniatyrporträtt 1800-tal

Budhistorik (14 bud)
4990862
3 400
4990732
3 200
4990860
4990732
2 800
4990859
2 600

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.