Tändnålspistol

606220

TÄNDNÅLSPISTOL, belgisk, Montignys system, oktagonal pipa märkt på Aug te Triffet A Fontaine l'Évêque samt med kontrollstämplar, på kolven Systeme Montigny, graverad dekor av bla jaktscener, kaliber ca 9 mm, längd ca 17,5 cm

A Belgian Montigny System All-Metal Breech-Loading Needle-Fire Pistol

Joseph Montigny see "Der Neue Støckel", Vol. II, p. 823

Smärre slitage

Vapen/Medaljer, Specialauktion

Tändnålspistol

Budhistorik (3 bud)

4922832
5 000
4914815
4911902

Slutpris SEK:
5 000
479 EUR, 563 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.