Revolvergevär Deane Adams & Deane

602319

REVOLVERGEVÄR, brittisk, 1800-talets mitt, signerad Deane Adams & Deane 30. King William St. London Bridge, märkt på stommen och trumman Adams patent No 8328, 5-skottstrumma, pipa med kontrollstämplar, nätskuren kolv, längd 105,5 cm

A Deane Adams & Deane percussion revolving carbine

Laddarmsfäste med skad, en nippel skadad

Vapen/Medaljer, Specialauktion

Kundcenter

Budhistorik (13 bud)
4930934
16 000
4912756
15 000
4912755
10 000
4912754
7 400
4912753
7 200

Slutpris SEK:
16 000
1 544 EUR, 1 754 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.