Hörnskåp bemålat av Nils Kreuger

612499

NILS KREUGER (1858-1930): Hörnskåp egenhändigt bemålat, fyllning med motiv av skogsbryn och kreatur, signerad och daterad N. Kreuger 1898, bläck och färgkrita på furupannå, 53,5 x 11, nyckel medföljer, skåpets totala mått höjd 75, 55 x 40 cm

PROVENIENS: Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), syssling till konstnären, Karlstad
vidare i arv till nuvarande ägare

För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se

Smärre slitage och torrsprickor

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (10 bud)
4718599
8 200
4718609
8 000
4718599
7 800
4691846
7 600
4691846
6 800

Slutpris SEK:
8 200
791 EUR, 899 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.