Konsolbord stockholmsarbete i empire

612409

KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, sargen med dekor av akantusbård och fascessknippen, volutformade ben med avslut i form av lejontassar, porfyrimiterad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 77,5, 97 x 47 cm

LITTERATUR: Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148 jämför sengustaviansk förebild i matsalen vid paviljongen på Haga

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre dekorskador och lagningar, sockeln kompletterad, skivan ej ursprungligen tillhörande

Möbler, Soffbord, sidobord, Lilla Kvalitén

Budhistorik (8 bud)
4716376
15 000
4715956
4715765
2 800
4705198
2 600
4693658

Slutpris SEK:
15 000
1 448 EUR, 1 644 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.