Gryta på trefot 1500-tal

612380

GRYTA, Nordeuropa, sannolikt nordtyskt arbete, gotik, 1500-tal eller äldre, gjuten brons/kopparlegering, gjutarmärke på brättet, gryta med tre ben, bukig form och spetsvinklade öron, korpus med tre ribbor och synliga kärnstöd, rombiskt ingöt, gjutgraden mittemellan öronen, höjd 21 cm, diameter 26 cm

Vi tackar Magnus Green för expertiseringen

LITTERATUR: Johan Anund, Ett medeltida bronsgjuteri i Uppsala, Olawe Grytogiwtara och andra hantverkare i medeltidsstaden, Stockholms universitet, 1993; Hans Drescher, Mittelalterliche Dreibeintöpfe aus Bronze, Rotterdam papers, Rotterdam 1968; Hans Drescher, Mittelalterliche Dreibeintöpfe aus Bronze, Bericht über die Bestandsaufnahme und Versuch einer chronologischen Ordnung, i: Neue Ausgrabungen und Forschungen in Niedersachsen 4, särtryck, Hildesheim 1969; Andreas Oldeberg, Metallteknik under vikingatid och medeltid, Pettersons bokindustri, Stockholm, 1966; Birka Ringbøl Bitsch, Malmgryder i Danmark: typologisk inddelning, datering och proveniens, Afd. for middelalderarkæologi, Højbjerg, 1998; Jens Vellev, Et middelalderligt bronzestøberi i Odense og noget om middelalderens klokker og gryder, Hikuin, Højbjerg, 1988; Claes Wahlöö, Om grytor, i: Kulturen, 1985.

HISTORIK: Under medeltiden började de vendiska städerna under ledning av Lübeck producera standardiserade trebensgrytor av den aktuella modellen, med bland annat tre vulster - ribbor - kring livet samt rombiskt ingöt. På nordtyska grytor sitter även gjutformsfogen - gjutgraden - mittemellan grytornas öron, som på denna gryta. Gjutning av grytor skedde i en teknik som var snarlik den som användes vid klocktillverkning ("ā cire perdue"). Grytgjutarna tillverkade inte bara grytor utan även klockor, och någon skarp gräns mellan klock- och grytgjutare existerade nog icke. På brättet, vid ena örat, ett bomärke (möjligen två), förmodligen i form av en stiliserad trebensgryta. Detta är gjutarens eller verkstadens bomärke, som ristades in i gjutformen. Kärnstöden, som är fullt synliga på den aktuella grytan, skulle vid gjutningen skapa mellanrum mellan ytter- och innerformen. De är en viktig detalj vid datering och deras form avviker mellan olika verkstäder. Man tycks inte ha ägnat mycket tid till efterarbetning. En bit av ingötstappen finns kvar, och man har heller inte filat bort gjutgraden.

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Skador, bristning, en bit av mynningsranden saknas

Metall, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Gryta på trefot 1500-tal

Budhistorik (7 bud)
4718563
4718561
3 800
4718558
3 600
4709935
3 400
4698891
3 200

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.