Arne Jakobsen dörrhandtag

611057

ARNE JACOBSEN, dörrhandtag, mässing, enligt uppgift prototyp till SAS-hotellet i Köpenhamn, 1960-tal, längd 14,5 cm

PROVENIENS
Gåva från Arne Jacobsen till nuvarande ägarens far som hade kontakt med Jakobsen i samband med byggandet av idrotthallen i Landskrona. Detta uppdrag fick Jacobsen 1957.

För konditionsrapport kontakta andreas.knutsson@auktionsverket.se

något anlupen

Diverse, Samlarobjekt, Design

Nybrogatan 32, Stockholm

Arne Jakobsen dörrhandtag

Budhistorik (6 bud)
4717669
1 600
4717666
1 400
4714079
700
4714077
650
4695900
600

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.