Matbestick silver 48 delar 1800-tal

610716

MATBESTICK, 48 delar, silver, Stockholm, bestående av 12 matknivar (24,5 cm) skaft med dubbel räffla, sköld och mussla, någon med stämpelrester för Adolf Zethelius 1813, 12 matgafflar, skaft med dubbel räffla och blomknoppar, tio av Adolf Zethelius 1813 och två av Johan Petter Grönvall 1813, 12 matskedar, skaft med dubbel räffla och blomknoppar, av Adolf Zethelius 1811, 12 dessertskedar, skaft med dubbel räffla och blomknoppar, fyra av Pehr Zethelius 1810 och åtta av Adolf Zethelius 1811, total vikt exklusive knivar 2170 g

För konditionsrapport kontakta tomas.persson@auktionsverket.se

Knivarna med oläsliga och borttagna stämplar p. g. a. byte till rostfria blad
matgafflarna med monogramstämplar - 2 med lagning
skedar med graverade initialer

Silver, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (7 bud)
4716976
10 000
4707573
8 200
4706969
8 000
4705112
4 800
4689134
4 200

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.