Gustave Frederic Michel

610398

GUSTAVE FREDERIC MICHEL (Frankrike 1851-1924): Venus, signerad, marmor, höjd 74 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2007, katalognr 2485

Gustave Frédéric Michel var en skicklig fransk bildhuggare och ansågs vara "en av de mest berömda franska skultörerna i början av förra seklet".

Han studerade vid École des Beaux-Arts och utförde en mängd statyer och monumentalverk, framför allt i Paris. Däribland till Världsutställningen (1889), Alexanderbron (1900), parken i Saint-Cloud (1906), Luxembourgmuseet och Tuilerierna (1910). Han erhöll flera gånger franska hedersmedaljen

Lagning, tygskynket med sammanfogade bitar på vänstra sidan

Konst, Skulpturer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Gustave Frederic Michel

Budhistorik (11 bud)
4718336
24 000
4718335
23 000
4718328
20 000
4718326
19 500
4718313
15 500

Slutpris SEK:
24 000
2 316 EUR, 2 630 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.