Karmstolar formgivna av E K Augustsson

610285

KARMSTOLAR, 1 par, "Löten", formgivna av E K Augustsson 1967 för Hjalmar Jackson AB, mahogny, klädda i svart skinn med pärlspikning, höjd 95 med sitthöjd ca 42 cm

PROVENIENS:
Formgiven 1967 till direktionsrummet på Semper AB i Wennergren Center, Stockholm

För konditionsrapport kontakta andreas.knutsson@auktionsverket.se

smärre slitage

Möbler, Stolar, Design, Lilla Kvalitén

Budhistorik (11 bud)
4718602
7 200
4718472
7 000
4718471
5 400
4711997
4711994
3 400

Slutpris SEK:
7 200
725 EUR, 824 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.