Stig Lindberg, vas, Gustavsberg

610279

STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio, sannolikt 1942, fajans, unik, handmålad dekor i rosa och svart av kvinnofigur samt blommor, hus och staket, dekoren utförd av Stig Lindberg, signerad Gustavsberg studio Stig L M (sannolikt årsbokstav för år 1942) samt stämplad GUSTAVSBERG HANDDREJAD, höjd 28 cm

HISTORIK: Sannolikt utförd samma år som de första fajanserna presenterades för allmänheten vid utställningen "Fajanser målade i vår" i Gustavsbergs butik på Birger Jarlsgatan i Stockholm. Möjligen har denna vas ingått i utställningen.

För konditionsrapport kontakta andreas.knutsson@auktionsverket.se

Krackelyr

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Lilla Kvalitén, Design

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
4709634
10 000
4709633
9 400
4709632
9 200
4696305
9 000
4694826
7 000

Slutpris SEK:
10 000
965 EUR, 1 096 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.