Byrå rokoko Ludwig Neijbers d.ä.:s art

609675

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Ludwig Neijber d.ä.:s art, fanerad amarant, jakaranda och plommon, brännförgyllda beslag med dekor av rocailler och växtornamentik, parkettläggning, dekor av friser och romber, skiva av kalksten med dubbla åsar, nyckel medföljer, höjd 81, 126 x 63 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 277, jämför snarlik byrå av Ludwig Neijber d.ä.

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Fanérlagningar och skador, beslag på fotavslut och lambrekäng saknas

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att hämta i utlämningen

Möbler, Skåp, byråer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
4716290
30 000
4714629
29 000
4705759
28 000
4705758
27 000
4704527
26 000

Slutpris SEK:
30 000
3 021 EUR, 3 432 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.