Herman Saftleven, hans krets, Ett par flodlandskap

607989

HERMAN SAFTLEVEN, hans krets (omkring 1700): Ett par flodlandskap med figurer, den ena signerad med monogram DL, olja på pannå, vardera 15,5x26 cm.
På baksidan äldre samlingsetiketter från 1700-talet, nr 39 och nr 40.
1700-talsramar
(2)

EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS: Inköpta på auktion troligen i Sverige 1952 av affärsmannen Russell Bodé (1920-2017),
vidare i arv till nuvarande ägare.

För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
4717532
17 000
4692984
16 500
4690755
16 000
4688627
550
4688209
500

Slutpris SEK:
17 000
1 641 EUR, 1 863 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.