Gudmar Olovson skulptur

607026

GUDMAR OLOVSON (1936-2017): Les deux arbres, signerad Gudmar, kallbrons (konstmassa), höjd 27 cm (inklusive sockel i vit marmor)

Kallbrons är en sorts konstmassa som skulptören själv har tagit fram.

Större versioner av skulpturen finns i Bois de Boulogne i Paris och i Höllvikens skulpturpark

För frågor och konditionsrapport kontakta ebba.de.faire@auktionsverket.se

Utan skador och i mycket gott skick

Konst, Skulpturer, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Gudmar Olovson skulptur

Budhistorik (26 bud)
4717215
21 000
4717226
20 000
4717215
19 500
4717220
19 000
4717215
18 500

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.