Martinus Rörbye, Manlig modell

603965

MARTINUS RÖRBYE (Danmark 1803-1848): Manlig modell, signerad M Rörbye, svart kol, täckvitt på
crèmefärgat papper, 23,5 x 15 cm.

PROVENIENS: Godsägaren greve Benjamin Wolff (1790-1866), Engelholm gods, Danmark;
därefter i arv fram till 2018

Study of a man dressed in a robe. Black chalk heightened with white on cremecoloured paper, brown framing lines, nineteenth Century mount 275 x 164 mm. Drawn during the artists stay in Italy 1834-7.

PROVENANCE: Collectors blindstamp "BW" topped with a counts crown (Benjamin Wolff 1790-1866) (Lugt 420); thence by descent until 2018

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Konst, Teckningar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

4713074
2 600
4703256
4700245
950
4697896
900

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.