Nicolaj-Abraham Abildgaard akvarell

603954

NICOLAJ-ABRAHAM ABILDGAARD (Danmark, 1743-1809): Allegorisk scen - Rättvisa och Religion - i förgrunden sköld med tre lejon, lavering, akvarell och täckvitt på papper, 26,5 x 29 cm. Grevlig ägarblindstämpel.

PROVENIENS:
Godsägaren greve Benjamin Wolff (1790-1866), Engelholm gods, Danmark ;
därefter i arv fram till 2018

Allegorical scene with Justice and Religion, in the foreground a shield with Three Lions. Ink and wash heightened with white and yellow on prepared paper, 26.5 x 29 cm.

PROVENANCE: Collectors blindstamp "BW" topped with a counts crown (Benjamin Wolff 1790-1866) (Lugt 420); thence by descent until 2018

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Konst, Teckningar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
4718352
12 500
4718343
12 000
4718342
11 500
4718339
10 500
4717020
7 600

Slutpris SEK:
12 500
1 193 EUR, 1 341 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.