Viggo Pedersen, olja, Udsigt over Skaldeviken

603521

VIGGO PEDERSEN (1854-1926): Skälderviken, Skåne, signerad Viggo Pedersen, olja på duk, 61 x 91 cm., utförd 1915

UTTSTÄLLD: Den Frie 1916, Köpenhamn (titel: Udsigt over Skelderviken)

Den Frie Udstilling, numera kallad Den Frie, grundades 1891 av en grupp unga målare och är Danmarks äldsta sammanslutning av konstnärer. Den bildades med den franska Salon des Refusés som förebild och initativtagaren Johan Rodhe ville skapa ett alternativ till den etablerade Charlottenborgsutställningen i Köpenhamn, som tidigare varit den absolut viktigaste konstutställningen i Danmark.

Bland andra konstnärer som var med och grundade Den Frie kan nämnas J.F. Willumsen, Anne Marie Carl-Nielsen, Vilhelm Hammershøi, Harald och Agnes Slott-Møller, Christian Mourier-Petersen och Malte Engelsted. På den första utställningen deltog också kända namn som P.S. Krøyer, Julius Paulsen, Joakim och Niels Skovgaard, Kristian Zahrtmann och Teodor Philipsen.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Budhistorik (7 bud)
4715132
8 400
4714270
7 600
4714171
5 200
4712285
5 000
4705119
2 800

Slutpris SEK:
8 400
811 EUR, 921 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.