Nils Kreuger, Halmstackar

603434

NILS KREUGER (1858-1930), Halmstackar, signerad och daterad N. Kreuger 1892, olja på pannå, 64x94 cm.

LITTERATUR: Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 240

PROVENIENS: I privat ägo sedan 2002

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Nils Kreuger, Halmstackar

Budhistorik (4 bud)

4710043
20 000
4710041
15 000
4710039
10 500
4689037
10 000

Slutpris SEK:
20 000
1 930 EUR, 2 192 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.