Bengt Tandberg, Djurgårdsteatern

603419

BENGT TANDBERG (1874-1948): Djurgårdsteatern (vid entréen till Skansen, signerad Bengt Tandberg, olja på pannå, 35x90 cm. Dediktation på baksidan "Till Min Systerdotter Anna Lisa på sin 25-års dag den 7 Maj 1922 Från Bengt Tandberg Djurgården"

PROVENIENS: Konstnären Bengt Tandberg, Stockholm
därefter i gåva till systerdottern Anna Lisa Gundberg (född 1897), Stockholm

Djurgårdsteatern, kallad Ladan, var en byggnad som låg på Södra Djurgården i Stockholm vid platsen mellan Wärdshuset Ulla Winbladh och Hazeliusporten. Teatern var en av huvudstadens mest välkända fram till 1929, då den brann ner.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén, Stockholmiana

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (13 bud)
4717216
7 000
4715911
6 800
4715763
6 600
4715102
6 400
4715099
6 000

Slutpris SEK:
7 000
671 EUR, 788 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.