Fåtöljer, gustavianska, av Jacob Malmsten

602959

JACOB MALMSTEN (stolmakare i Stockholm 1780-1788), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IMS, träskuren dekor, ryggbricka krönt av blomma och kvistar, sarger med pärlstav, volutformade armlän, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 41 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre lagningar

Möbler, Fåtöljer, Lilla Kvalitén

Budhistorik (5 bud)
4718232
15 000
4705157
11 000
4703202
9 200
4689395
8 000
4688559

Slutpris SEK:
15 000
1 473 EUR, 1 635 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.