Spegel, gustaviansk, av C.G. Fyrwald

602953

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF samt Stockholms hallstämpel 1779 och förgyllarkors, dekor av papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, krön med räfflad sköld, bandrosett och lagerfestonger, ramen med graverad dekor och bladstav, nedre sargen med blomsterfestong och rosetter, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 107 x 42 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, smärre förgyllningsskador och lagningar

Speglar, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
4713640
12 000
4713639
11 000
4704406
7 600
4694708
6 000
4692493
5 200

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.