Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

602946

KONSOLBORD, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, Jean Baptiste Masreliez art, träskuren dekor av bildhuggarkvalitet, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med bandfläta inneslutande fleuronger mot pikerad botten, mitten med lins och blomsterfestonger, benanfanger med vridna fleuronger, avsmalnande kannelerade ben med överkragning, fotkryss med bandfläta, urna behängd med lagerfestonger, konturerad skiva av carraramarmor, höjd 89,5, 71 x 48,5 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Ställvisa dekor- och förgyllningsskador, skivan med obetydlig kantlagning

Möbler, Soffbord, sidobord, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
4718400
48 000
4717985
46 000
4718399
46 000
4717985
40 000
4718392
39 000

Slutpris SEK:
48 000
4 632 EUR, 5 261 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.