Bordspendyl, Charles X

602932

BORDSPENDYL, Charles X, Frankrike, matterad och polerad brännförgylld brons, emaljerad urtavla med romerska siffror, sockel med dekor av amoriner som arbetar med trädgårdssysslor, krönt av stående Amor bärande urhus i form av korg med hänklar, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 31, 28 x 11 cm;

LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 449, jämför snarlik pendyl

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Slitage

Klockor/Ur, Bordsur, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl, Charles X

Budhistorik (32 bud)
4716606
19 500
4716608
19 000
4716606
18 500
4716602
18 000
4716604
18 000

Slutpris SEK:
19 500
1 860 EUR, 2 092 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.