Byrå, stockholmsarbete i rokoko

602926

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Christopher Tietzes krets, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag av mässing, bukig form, parketläggning av friser, fält och romber, lådförstycken med beslagskedjor, draghandtag och nyckelskyltar i form av akantus och rocailler, sidostycken med inläggningar av flätverk inom romber, lambrekängbeslag av rocaille och akantusblad, medföljer ej fungerande nyckel, höjd 81, 124 x 62 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre fanérskador och retuscher

Möbler, Skåp, byråer, Lilla Kvalitén

Budhistorik (24 bud)
4717814
33 000
4717456
32 000
4717743
32 000
4717456
31 000
4717449
30 000

Slutpris SEK:
33 000
3 185 EUR, 3 617 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.