Flamländsk skola porträtt utfört 1568

602724

FLAMLÄNDSK SKOLA (1500-tal): Porträtt av herreman och dam, olja på koppar, 13,5x17 cm
Enligt påskrift är mannen född 1519 och avbildad i ålder 49 år och kvinnan är född 1543 och avbildad i ålder 25 år, porträttet är utfört 1568

För frågor och konditionsrapport kontakta ulrica.tillander@auktionsverket.se

Färgbortfall

Konst, Äldre måleri, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (26 bud)
4717263
7 200
4717106
7 000
4717250
7 000
4717106
6 800
4716898
6 600

Slutpris SEK:
7 200
687 EUR, 773 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.