Bordslampa 1800-talets första hälft

602310

BORDSLAMPA, Restauration, Frankrike, delvis brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fotplatta, cylinderformat postament med dekor växtornamentik, krönande klot med stående Viktoria, höjd 80,5 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage,sockeln med igensatta hål samt omförgylld, konverterad rovoljelampa

Belysning, Bordslampor, Lilla Kvalitén

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (45 bud)
4718707
20 000
4718705
19 500
4718700
19 000
4718699
18 500
4718694
18 000

Slutpris SEK:
20 000
1 930 EUR, 2 192 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.