Perukstock porslin Kina

612228

PERUKSTOCK, porslin, Kina, 1900-talets början, hexagonal form, dekor av sångfågel på prunusgren vid pion i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kalligrafi med ett sigill, botten med sigillmärke, höjd ca 27,5 cm

Mynningen med mindre nagg, smärre tillverknings

Orientaliskt, Porslin

Monter 5

Perukstock porslin Kina

Budhistorik (7 bud)
4629889
1 400
4630151
1 300
4629889
4630148
4629889

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.