Edward Bawden lineloumsnitt

612222

EDWARD BAWDEN (1903-1989): "Lifeguards", ur serien Coronation, linoleumsnitt, signerat och daterad 1953, bildyta ca 43,5x30,5 cm

HISTORIK:

"Coronation Suite"

Inför kröningen av Elisabeth II tillfrågades ett antal brittiska konstnärer att skapa litografier, för Royal College of Art. Dessa tryck såldes sedan i begränsade upplagor, för att stöjda RCAs arbete i att återuppliva gamla litografiska tekniker.

Utställda på Redfern Gallery april-maj 1953.

Något gulnat

Rum 6

Edward Bawden lineloumsnitt

Budhistorik (7 bud)
4621684
3 400
4621682
3 200
4621294
4620314
4616069

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.