Servietter 1700-tal

612173

SERVETTER, 1700-/1800-tal, 12 st, linnedamast, centralmotiv med blomsterkorg flankerandes av parställda fåglar, bård med dekor av bl.a. aloe och citrusträd, sannolikt tillverkade i något av de dåvarande regionerna Schlesien, Sachsen eller Böhmen, märkta med blått korsstygnsbroderi, ca 108x82 cm

Enstaka mindre och äldre lagningar

Diverse, Hem, Mattor/Textilier, Selected

Monter 7

Servietter 1700-tal

Budhistorik (12 bud)
4632380
5 000
4632378
4 800
4632376
4 600
4632375
4 400
4615151
4 200

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.