Tumlare 1700-talets andra hälft

612102

TUMLARE, 4 st., silver, stämplade Erik Lemon (mästare i Uppsala 1761-1800), Uppsala 1765; Bengt Hafrin (mästare i Göteborg 1770-1790, 1792-1803/04), Göteborg 1771, på fot med dekor av rocailler; Mikael Hammarberg (mästare i Härnösand 1758-1789/90), Härnösand 1782; samt en med bortslitna stämplar, höjd 3-3,5, diameter 5,5-6 cm, vikt ca 65 g

Slitage, något buckliga, en med bristning vid mynningen, en med bristningar, tre med äldre ägarinitialer på livet

Silver

Budhistorik (6 bud)
4616167
4610844
1 400
4608629
4608628
4603688

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.