Dan Wolgers skulptur

612098

DAN WOLGERS (född 1955): Skulptur, glödlampor, silikon, lamphållare, signerad, daterad och numrerad Dan Wolgers 1991, 2/10. Glödlampor, silikon, lamphållare, höjd ca 30 cm.

LITTERATUR: Dan Wolgers & Pontus Hultén: Dan Wolgers, 120 verk 1977-1996, Stockholm 1996, text sidan 65, jämför bild sidan 64
Utställningskatalog, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2001, jämför färgbild under år 1991
Skador: Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

slitage

Belysning, Bordslampor

Geijersgatan 14, Göteborg

Dan Wolgers skulptur

Budhistorik (40 bud)
4634461
19 500
4634460
19 000
4634458
18 500
4634454
18 000
4634451
17 500

Slutpris SEK:
19 500
1 882 EUR, 2 137 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.