Korg och pall från Tikar

612082

FLÄTAD KORG, växtdelar beklädda med olikfärgade glaspärlor, diameter 33 cm, PALL, skuret trä beklädda med olikfärgade glaspärlor, höjd 32 cm, båda Tikarfolket/ Ngambé, Kamerun

Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj

Korgen med skada i botten, pallen med slitage

Etnografica

Rum 7

Korg och pall från Tikar

Budhistorik (16 bud)
4626799
4626798
4626797
4626793
950
4626796
900

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.