Münster kartor och illustrationer träsnitt 1500-t.

612008

KARTOR UR MÜNSTER. MÜNSTER, SEBASTIAN. 13 blad ur La Cosmographie, Basel, fransk upplaga, 1500-talets mitt.

Bl.a. kartor i träsnitt, delvis kolorerade, Danmark, Sverige [La description de Gotthie ou de Gottlande], ca 100x135 mm, 27 träsnittsillustrationer (renar, monster, vapen, initialer).
Ca 300x200 mm., tagen ur band, flera lösa, skurna i marginaler och uppsatta i övre kant, maskskador, fläckar.

Samt SENGTELLER -CHARTIER, Suède et Norvége, graverad karta med vinjett över Stockholm, 1800-talets mitt, ca 370x270 mm. (vikt).

Se text

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Budhistorik (22 bud)
4621935
1 600
4621678
4621678
1 400
4621631
1 300
4620561

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.