Ljusstakar, 1800-tal, Grand Tour souvenirer

611936

KOLONNER, 1 par, 1800-tal, Grand Tour souvenirer, i form av kolonn med korintiska kapitäl, brännförgylld brons och marmor, höjd 29 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, KLassiska, hösten 2017, nr 1045, jämför närmast identiska kolonner i form av ljusstakar

Enstaka nagg samt mindre kantlagning, ursprungligen sannolikt ljusstakar

Diverse

Budhistorik (16 bud)
4609611
5 000
4605169
4 800
4605169
4 600
4605669
4 400
4605169
4 200

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.