Lång tassett från 1600-talet

611877

BENPANSAR, ett par, lång tassett till rustning, Europa, troligen 1600-talets första hält, järn, ledade delar, längd ca 74 cm, bredd ca 34 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Vapen/Medaljer

Södra kajen 14, Helsingfors

Lång tassett från 1600-talet

Budhistorik (10 bud)
Bud EUR
4630984
1 450
4630982
1 400
4630978
4630976
4630782

Slutpris EUR:
1 450
15 026 SEK, 1 647 USD
Utropspris EUR:
1 800