John-Erik Göransson

611784

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), "Fyrkant Två Rektanglar liksidig Triangel", signerad och daterad John-Erik Göransson 20-6-85 på baksidan, akryl på duk uppfodrad på pannå, ca 160x160 cm;

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Auktion online 9-10 februari

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.
John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abstrakt med en stark kolorit och geometriska former. Göransson ställde ut några enstaka gånger på gallerier i Stockholm och visade även verk på Botkyrka Konsthall år 2000. Han valde därefter att behålla alla sina målningar i sin ateljé. Då ytterst få verk har varit ute på marknaden tidigare är det ett extra stort nöje för Stockholms Auktionsverk att kunna presentera John-Erik Göranssons produktion.

Konst, Modernt måleri, Samlingar

John-Erik Göransson

Budhistorik (55 bud)
4631160
25 000
4631158
24 000
4631154
23 000
4631153
22 000
4631149
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 413 EUR, 2 740 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.