Skedar silver 18/1900-tal

611735

SKEDAR, silver, bestående av: serveringsskedar, 6 st, svensk spetsig, inklusive: Anders Efraim Ahlbom, Västerås, 1813; Claes Christian Carlén, Borås, 1842 (5); kaffeskedar, 12 st, Chippendale modell, GAB, Stockholm, 1938; teskedar, 3 st, svensk spetsig, C G Hallberg, Stockholm, 1917; tesked, gammal fransk, Carl Wilhelm Edvall, Sundsvall, 1889; mockasked, empire, C G Hallberg, Stockholm, 1916; tesked, Frans Gustav Sahlin, Hudviksvall, 1878; längd ca 11-23 cm, totalvikt ca 642 g

Bruksslitage, ställvis anlöpning och mindre bucklor

Silver

Skedar silver 18/1900-tal

Budhistorik (14 bud)
4658017
1 600
4651312
4651298
1 400
4651309
1 400
4651298

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.