Medaljonger brosch och örhängen

611700

MEDALJONGER, 2 st, BROSCH samt ÖRHÄNGEN, 1 par; medaljong, 18k guld, öppningsbar, G Dahlgren & Co, Malmö, 1907; medaljong, förgyllt silver med rosa pastesten, öppningsbar; brosch, förgyllt silver, stjärnaformad med granater samt örhängen, 1 par, förgyllt silver, stjärnaformade med granater, skruvstiftsystem, broschensdiameter ca 4.2 cm, totalvikt ca 20.3 g

Slitage, brosch är något snedd med lagningar till baksidan, några granater saknas, skruvstiftsystemmet är troligen senare

Guld/Smycken

Monter 20

Budhistorik (4 bud)

4658927
450
4645836
4642076
4641102

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.