Brosch och örhängen spänneformade

611625

BROSCH samt ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, G Dahlgren & Co, Malmö, spänneformade med hängande klappor; broschen med dekor av 3 mabépärlor, 1882; örhängen, 1 par, med skruvstiftsystem, 1886 höjd ca 7.8 cm totalvikt ca 14.7 g, etui medföljer

Skruvstiftsystemmet är silver och senare, tillägt av Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm, 1936, bruksslitage, ställvis anlöpning, några bucklor i hängange klappar, pärlorna med mindre ojämnheter på ytan och i formen

Guld/Smycken

Budhistorik (3 bud)

4649522
3 400
4649520
3 200
4641654

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:
4 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.