Såssnipor Kina 1700-tal

611589

SÅSSNIPOR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), profilerad kant, utvändig dekor av pagod samt tårpil på trädgårdsavsats vid flod i underglasyrblått, invändigt med pion i centrum och kantbård, längd ca 25 cm

En av något skev form, båda med lagningar, nagg, en hänkel med spricka

Orientaliskt, Porslin

Monter 7

Såssnipor Kina 1700-tal

Budhistorik (6 bud)
4632402
4632001
4632000
600
4615882
550
4615473
500

Slutpris SEK:
106 EUR, 121 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.