Josef Frank karmstolar

611482

JOSEF FRANK, modellnummer 695, karmstolar, 1 par, Firma Svenskt Tenn, ursprungligen formgiven 1935, stomme i mahogny, pärlspikad klädsel i rött skinn, etikettmärkt undertill, sitthöjd ca 48 cm

Detta föremål ingår i tema-auktionerna "Möbeldesign" samt. "Scandinavian Design"

Bruksslitage, skinnet med krackelyr på bägge

Möbler, Stolar, Design, Svenskt Tenn

Rum 12

Josef Frank karmstolar

Budhistorik (14 bud)
4668257
12 000
4677428
12 000
4668257
11 500
4665021
11 000
4665021
9 600

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.