Ljusstakar parisarbeten i empire

611116

LJUSSTAKAR, 1 par, parisarbeten i empire, brännförgylld brons, foten med reliefdekor av palmetter och vinlöv mot pikerad botten, räfflad pelare med bas av fötter, krönt av karyatidansikten, ljuspipa med växtornamentik, lösa manschetter, höjd 28,5 cm

LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 326, jämför snarlika ljusstakar

Ställvis slitage, fotplattor något individuell dekor

Metall, Brons, Belysning

Monter 17

Budhistorik (20 bud)
4614346
8 800
4614343
8 600
4614342
8 400
4610257
8 200
4609613
8 000

Slutpris SEK:
8 800
849 EUR, 964 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.