Kolonner trä 1700-tal

611075

KOLONNER/DEKORELEMENT, 1 par, trä, 1700-talets början, barock, enligt uppgift Nils Jacobsson Fluur (f. omkr. 1670 i Anundsjö, Ångermanland), spiralvriden form, avslut i form av korintiskt kapitäl, brun bemålning, höjd ca 73 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift från Nederluleå kyrka, Gammelstad, jmf. liknande kolonner i predikstolen från 1712

Kompletterade, lagningar, slitage, sprickor, färgbortfall

Ändringar/tillägg
Möjligen kommer kolonnerna från Nordingrå predikstol, Härnösands stift och är ett tidigt arbete av Fluur (1687)

Diverse, Hem, Allmoge

Rum 7

Kolonner trä 1700-tal

Budhistorik (17 bud)
4621708
4 400
4621614
4 200
4614029
4614029
3 600
4614489
3 400

Slutpris SEK:
4 400
443 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.