Fotogenlampor

610960

TAKFOTOGENLAMPA samt BORDSFOTOGENLAMPA, omkring 1900, båda med yttre skärmarna i flussglas och inre skärmarna i klarglasmassa, stömmen i mässing, bordslampanskärman bemålad med blomsterdekor, bordlampanshöjd ca 52 cm taklampanshöjd (exl slädd) ca 48 cm, löd för taklampan medföljer

Basen till bordslampan är senare bemålad, renovering till stommen av taklampan, inre skärmarna med nagg, slitage, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor

Rum 14

Fotogenlampor

Budhistorik (4 bud)

4618174
450
4616018
4612908
4603561

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.