Stockholmskartor

610648

STOCKHOLMSKARTOR.Trakten omkring Stockholm i IX blad. Utgifven av topografiska corpsen 1861.

[C:a 640 x 600 mm]. 9 på linneväv uppfodrade färglitograferade kartor i skala 1:20000. Några med smärre skador och lagningar i kanterna. I nött klot- och pappmapp, knytbanden delvis avslitna.

Uppmätt 1844-1850. Detaljerade kartor över Stockholm och dess omgivningar.
Ovanlig.

Se text!

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Visas på begäran

Stockholmskartor

Budhistorik (28 bud)
4610346
3 600
4610345
3 400
4610342
3 200
4610340
4610341
2 800

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.