Handskrift (avskrift) Broocman 1700-tal

610622

MEDICINSK HANDSKRIFT (AVSKRIFT) EFTER BROOCMAN. 1700-tal.
Handskrift med titeln "Utdrag af R. R Brockmans Hus-Curer igenom Lars Setterblad". Ej daterat, men 1700-talets andra hälft.
4:o (ca 205x170 mm). 172 paginerade sidor, 18 sidor register. Samtida marmorerat pappband, bandet småfläckigt och något nött, främst i nedre rygg, inlagan med enstaka fuktfläckar i texten.

Innehåller utdrag ur Reinerus Reineri Broocmans "En fulständig svensk hushållsbok", utgiven 1736-39.
Broocman (1677-1738), kyrkoherde i Norrköping,
boktryckare och författare.
Innehåller 270 recept och anvisningar för botande av sjukdomar hos både människor och djur. Handskriftens fokus ligger vid de delar av hushållsboken som berör sjukdomar och medikamenter.

Se text

Böcker/Kartor, Handskrifter, autografer

Rum 1

Budhistorik (10 bud)
4642267
700
4640149
650
4640989
600
4640149
550
4638283
500

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 77 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.