Handskrifter, bl.a. Gustav III, Karl XIV Johan

610613

SAMLING HANDSKRIFTER, bl.a. Gustav III, Karl XIV Johan och Gustaf Fredrik Gyllenborg.

1. KARL XIV JOHAN (1763-1844), kung av Sverige 1818.
Egenhändigt undertecknad handling, rörande löjtnanten vid Västmanlands regemente Constantin
August Osbeck som härmed anställs som ersättare för den avskedade G. Winbom. Daterade Stockholms slott den 31 januari 1835. 4 sidor i folio, varav 1 skriven. Papperssigill loss, dokumentet vikt fyra gånger, minimala hål i vecken.
"Constantin August O (1808-71) var vid GCI extra lärare 1829-39 och ordinarie lärare 1839-50, blev fäktmästare vid UU 1851 och var från 1852 även gymnastiklärare vid Uppsala katedralskola." (Svensk Biografiskt Lexikon)

2. GUSTAV III (1746-1792), kung av Sverige 1771.
Egenhändigt undertecknad handling, innehållandes fullmakt för notarien Jacob Forslund att bistå
kammarrådet Fredrik von Stenhagen (1732-1816) i arbetet i kanslikollegium. Daterat Stockholms slott 23 mars 1774. 4 sidor i folio, varav 2 skrivna. Papperssigill loss, dokumentet vikt fyra gånger, minimala hål i vecken, sigillet blött igenom vilket gett en liten fläck i text på första sidan.
3. 2 ark med uppklistrade autografer klippta ur böcker, det ena med 25 autografer och det andra med 21 autografer och ca 45 uppklistrade bokbinderietiketter på baksidan. Autografer av bland andra David Krutmejer, Adolf Enander, Sparfwenfäldt, Carl von Rosenstein, Erik von
Stockenström, Charles Emil Hagdahl (autograf och exlibris), Herman Sätherberg, Carl Magnus Wrangel, Wendela Octavia Trafwenfeldt, Matthaeus Fremling, Johan Winbom och en senare stämpel avbildandes Karl XIV Johans ungdomssignatur. Bokbinderietiketter från bland annat Hedberg, L. W. Levin, J. Hedström, Alfr. Bratt, Ossian Humblas, Ivar Öhrnber's, Jean Fr. Adler den
yngre, E. Olsson's, A. U. Hagman och Carl de Brun. Autograferna delvis småfläckade, en autograf
borttagen.

4. Olof Kexel (1748-96), svensk skald och författare, grundade sällskapet Par Bricole 1779, vän med Bellman. 1 ark med uppklistrad utklippt signatur, med senare handskriven biografisk information samt porträtt.

5. Johan Gabriel Oxenstierna (1750-1818), riksmarskalk, ledamot av Svenska Akademien.
Egenhändigt signerad handling rörande ekonomisk transaktion om 1588 riksdaler med Thomas
Andersson i Nyckelby. Daterad Stockholm 19 mars 1801. 4 sidor i folio, varav 3 skrivna, Oxenstiernas sigill samt två vittnens sigill, 4 vittnens signaturer varav 2 i form av bomärke. Handlingen reparerad med modern ryggremsa, första bladet med en liten fuktfläck.

6. Gyllenborg, Gustaf Fredrik (1731-1808), greve, författare, ledamot av Svenska Akademien. Delvis
tryckt och delvis handskrivet dokument rörande försäljning av egendomar i dåvarande Strömsholms län, Västmanland. Daterat 1763. 4 sidor i folio. Med Kammarkollegiets sigill och undertecknad av 6
ledamöter av Kammarkollegiet, bland annat Gyllenborg. Småfläckig och med en 23 cm lång reva i ryggen samt en 15 cm lång reva i text.

Se text

Böcker/Kartor, Handskrifter, autografer

Rum 1

Budhistorik (11 bud)
4642863
4643231
1 900
4642863
1 600
4642839
4642839
1 300

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.