Sameknivar

610016

KNIVAR, 2 st, samisk typ, graverad dekor, signerade HJAS resp NG, längd 19,5 resp 22,5cm

Den förstnämnde med liten flisa ur skaftet, den senare med hack i eggen och omlimmad balja, bruksslitage

Vapen/Medaljer, Etnografica

Monter 2

Sameknivar

Budhistorik (11 bud)
4637991
1 400
4637250
1 300
4637304
4637250
4637303

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.