Terrin Kina 1700-tal

610004

TERRIN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, hänklar i form av djurhuvuden, lockknopp i form av volut, längd ca 35, höjd 22 cm

Locket samtida men ej ursprungligen tillhörande, smärre glasyrnagg, något sned form

Orientaliskt, Porslin

Terrin Kina 1700-tal

Budhistorik (7 bud)
4604262
1 900
4604928
1 800
4604262
1 700
4595033
1 600
4594923

Slutpris SEK:
1 900
183 EUR, 208 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.