Samiska knivar

609988

KNIVAR, 2 st, samearbeten, nordsamisk typ, båda högerhängda, 1 signerad PO Svonni, 1 monogramsignerad MS, längd 23 resp 25 cm

Den monotgramsignerade med spår av rostangrepp samt hårspricka i skaftet, bruksslitage

Vapen/Medaljer, Etnografica

Samiska knivar

Budhistorik (10 bud)
4637247
1 300
4635590
4635394
4635394
950
4635588
900

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.